AccessTr.neT

Tam Versiyon: sipariş/müşteri kayıt ve bakiye ilişkileri problemi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
merhaba. bir Access acemisi olarak bir kaç gündür forumu okumaktayım.

geleceğe yönelik problem oluşmaması için tablo ilişkileri hakkında karar vermekte mantık yürütemedim.

bir sipariş formu hazırlama gayretindeyim. alanlarım şöyle;

(sipariş no) (alıcı adı) (alıcı adresi) (ürün) (fiyatı) (teslimat tarihi) (müşteri adı).

burada sürekli değişecek alanlar; siparişno,alıcı adı, adresi, ürün, fiyatı, tarih.
sabit olup yeni eklemelerde yapacağım alan; sadece müşteri adı.

bu durumda siparişler ve müşteriler adlı iki tablomun olması gerekiyor sanırım.
müşterilerin çeşitli günlerde bir kaç siparişi olabilmekte. yani bir kaç siparişten ötürü bir kaç bakiye.

soruma gelirsem, müşteri bakiyelerinin otomatik birleşmesi için ayrıyetten bakiye tablosu yapmam gerekiyor mu? (bakiyelerin otomatik birleşmesiyle kastım, yapılacak bir düğme ile müşteri seçilip toplam bakiyenin görünmesini sağlamak.)

diğer bir sorum; sipariş formu doldurulup tamamlanırken en son olarak müşteri seçilecek. eğer sipariş veren yeni bir müşteri ise açılır kutuya yeni olarak eklenip kaydedilecek..
iki tabloya da birbiri ile alakalı iki kayıt aynı formda girilebilir mi, yani böyle bir formu yapmam mümkün mü?

sağlıklı ve geliştirilebilir bir sistem kurmak için temelde hata yapmamak adına bilgileri olan arkadaşların yardımını rica ederim. teşekkürler.

Murat...

3 Adet Tablo olacak,
-müşteri bilgilerinin kaydediği tablo; musterino, firmaadı , telefonu vs. vs.
-siparişlerin kaydedileceği tablo; ürünno, ürünadı,fiyatı vs. vs.
-yapılan işlemlerin kaydedileceği tablo; siparişno, müşteri adı, ürün adı, sipariş tarihi, adet, fiyat, vs.vs.

İlişkilendirme yaparken müşteri ve sipariş tablolarındaki benzersiz dizin olan musterino ve ürünno ile sırasıyla musteri adı (sayı) ve urun adı(sayı) ilişkilendirilecek. Bu alanlara ilgili **no kaydedilecek. Fiyat * Adet için tabloya alan eklemeye gerek yok. Form üzerinden ilgili musterino ile bakiye hesaplanabilir.

Örnek eklerseniz örneğinizdeki ilişkilendirmeyi inceleyip cevap yazabiliriz.

"diğer bir sorum; " ile ilgili yeni konu açmanız gerekiyor.
Site Kuralları
6/d-) Birden fazla soruyu aynı konuda sormak yasaktır. Her soru için farklı başlıklı yeni konu açınız.
[Sürekli ihlal halinde Uyarı Puanı: +2]
cevabınız için teşekkür ederim sayın sledgeab.

3 adet tablo dediniz. müşteri, sipariş kaydı, yapılan işlemler.
sipariş kaydı tablosu dediğiniz ürünler tablosu mu? yani ürün türleri-çeşitleri-bilgileri tablosu mu? eğer bu şekilde kastediyorsanız burada çözemediğim problemim devam etmekte. nedeni ise ürün türlerim çok çok çeşitli. ürünlerime örnek vereyim; buket, 1 gül buketi, 2 gül buketi...., karışık buket, karışık buket büyük, karışık buket içinde 4 gül..., kasımpatı buketi,.., ... buketi,..., .....bitkisi, ve daha yazmadığım bir yığını...
böyle bir acayip uzunca değişkenlerle dolu bir ürün yelpazesi yani.
eğer bunları tabloya girip formda süze süze sipariş alayım dersem çok fazla uzun olur ve vakit kaybettirir. bu durumda sipariş formumda ürün alanına ürünü kendim yazmalıyım. (müşteri siparişi şöyle oluyor genelde; bir buket istiyorum içinde şu şu olsun, çok büyük olmasın, yatık bir buket olsun, ambalajı şöyle, rengi şöyle... yani ürünü her siparişte elle yazmam daha sağlıklı)
bu durumda da ürün tablosu gibi bir tablom olamayacak.

bu durumda tablolarım ve ilişkilerim nasıl olmalı? hızlıca bakiye alabilme durumunu gözönüne alarak..

vaktinizi aldım. teşekkürler.
Siz henüz çalışmanızı başlatmadan yol alamazsınız, Sayın Adminin de söylediği gibi tablolara başlayın, ilişkileri ayrıca konuşuruz.
İşte size çok güzel bir örnek, tablo yapılarını ve ilişkileri dikkatle inceleyin.

SiparişTakip1
tekrar merhaba ilginize teşekkür ederim.

bir deneme çalışması yaptım.
müşteriler, siparişler, ürünler adlarında üç tablo yaptım.
anlayabildiğim kadar ilişkileri kurdum. fakat formda arıza var.

formu sihirbazdan oluşturdum. form boş gelsin maksadıyla; form/veri/veri girişi = evet yaptım.
tablolarda kimi alanları yinelenebilir yaptım. form sadece müşterilere ve ürünlere ait tablolara bilgi giriyor. formda siparişlere ait alanlara veri giremiyorum.

yanlışımı bulamadım. ilişkilerde mi yanlışlık yaptım emin değilim.
çalışmayı ekliyorum..
teşekkürler.
Sayfalar: 1 2