AccessTr.neT

Tam Versiyon: Access Veritabanının MSSQL Veritabanına Aktarılması
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Bu Makelemizde Access Veritabanı İle Oluşturduğumuz Tablolarımızı MSSQL Server'e Kolayca Nasıl Aktaracağımızı Anlatmaya Çalışacağım.

Öncelikle Aktarma İşleminde Kullanacağımız Yazılımımızı Download Edeceğiz.Bunun İçin Aşağıdaki Bağlantıyı Kullanabilirsiniz.
http://www.bullzip.com/download/a2s/msa2..._0_148.zip

Programımızı Download Ettikten Sonra Kurulumu Başlatıyoruz.Next Diyerek Devam Ediyoruz.
[Resim: 15ek21y.png]
Bu Tabda Kullanıcı Lisans Sözleşmesini Onaylarak Devam Ediyoruz.
[Resim: alnktk.jpg]
Burada Uygulamanın Kurulacağı Dizini Belirliyoruz.Default Ayarda Bırakmanızı Tavsiye Ediyorum.Next Diyerek Devam Ediyoruz.
[Resim: 6y13sp.png]
Programın Kurulacağı Klasör ve Alt Klasör Gözteriliyor Yine Default Ayarda Bırakarak Devam Ediyorum.
[Resim: bbqtk.png]
Bu Tabda Program Kısayolunun Masaüstüne ve Görev Çubuğuna Oluşturup Oluşturmayacağımızı Belirleyerek Devam Ediyoruz.
[Resim: 33mqv86.png]
Install Diyerek Kurulumu Başlatıyoruz.
[Resim: 348nbyu.png]
Kurulum Başarıyla Tamamlandığına Göre Finish Diyerek Kurulumu Bitiyoruz ve Aktarma İşlemine Geçmek İçin Bullzip Uygulamasını Çalıştırıyorum.
[Resim: 1415hfl.png]
Evet Başlangıç Sayfasını Next Diyerek Geçiyorum.
[Resim: esumhw.png]
Bu Tabda Aktaramını Yapacağımız .mdb Uzantılı Dosyamızı Bullzip Yazılımına Gösteriyoruz ve Diğer Ayarları Default Durumda Bırakarak Devam Ediyoruz.
[Resim: 30acbvn.png]

[Resim: dy5ffm.png]
Bu Tabda Direct Transfer Modunu Seçiyoruz.

Not : Direct Transfer Modu Access Veritabanındaki Tabloları Doğrudan MSSQL Server'e Yükleyecektir.Create Dump File İse Access Veritabanındaki Tabloları MSSQL Server'e Yüklemek İçin Sql Uzantılı Bir Dosya Oluşturur.Bu Dosyayı Daha Sonra İsterseniz MSSQL Server'e Manuel Yükleyebilirsiniz.

Ben Direct Transfer Modunu Seçiyorum.Alt Kısımda Bulunan Authentication Bilgilerine MSSQL Server'e Tanımladığımız Ayarları Giriyoruz, Yerel Lokasyonda Aktarım İşlemini Yapıyorsanız Bu Veriler Otomatik Olarak Okunacaktır.

Destination Database Alanına Access Veritabanındaki Tabloları Aktaracağımız MSSQL Server Tarafında Oluşturacağımız Database Adını Giriyoruz.Tüm Veriler Girildikten Sonra Next Diyerek Devam Ediyoruz.
[Resim: r6x15f.png]
Bu Tab da MSSQL Server'e Aktarılacak Tablolar Listeleniyor.Aktarmak İstediğiniz Tabloları Seçerek Next Diyerek Devam Ediyorum.
[Resim: 2mzy151.png]
Bu Kısım Genel Ayarların Bulunduğu Kısım.Burada En Üst Satırda Bulunan drop and recreate destination database Alanını İşaretliyoruz ve Run Now Diyerek Tablo Aktarma İşlemini Başlatıyoruz.
[Resim: o7n5hk.png]
Tablo Aktarımımız Başladı.
[Resim: 2ntk8k7.png]
Tablo Aktarımımız Başarıyla Tamamlandı.Bu Ekranda İsterseniz Aktarım Sırasında Oluşan Logları Kayıt Edebilirsiniz.Ben Herhangi Bir Kayıt Almadan Exit Diyerek İşlemi Sonlandırıyorum.
[Resim: rbcg2a.png]
Şimdi MSSQL Server Veritabanıma Bağlanarak Tabloların Aktarılıp Aktarılmadığını Kontrol Ediyorum.
[Resim: 34r6051.png]
Access Veritabanımızda Bulunan Tablolarımızın MSSQL Server'e Başarıyla Aktarıldığını Görüyoruz.
[Resim: 5lvwwi.png]

İyi Çalışmalar
Aykut Hocam maşallah döktürüyorsun. Bize Teşekkür etmek ve rep vermekten başka çare bırakmıyorsun. Img-grin
Çok iyi, harika, müthiş Aykut Img-grin
Paylaşım için teşekkürler hocam.
Sayın Aykut öğretenim,

Günaydın..

Aktarımla ilgili yukarıdaki açıklamanızla ilgili, sizden ek bilgi almak istiyorum. Resimde gerekli açıklama var.

İlgi ve yanıtınız için önceden teşekkürler.

Sevgiler ve serinlikler....
Sn.assenucler
Resimdeki Tüm Alanların,Tüm MSSQL Sürümlerinde İşaretlenmesi Gereklidir.İyi Çalışmalar.
Sayfalar: 1 2