AccessTr.neT

Tam Versiyon: c# da combobox' a göre diğer combobox'a item ekleme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
ben VB tabanlıyım, ve şimdi accesste bulunan database için bir program yazmam gerekiyor. programı daha merhaba demeden c# ile yazmaya çalışıyorum. ve şuna benzer bir örnek yapmaya çalışıyorum. mesela comboboxdan istanbulu şeçtiniz ve diğer comboboxda ilçeler sıralandı. elimde c# 4.0 kitabı var ama içindeki örnekler yeterli olamiyor. acaba bana yardım edebilir misiniz?
Örnek dosyanız?
yavaş yavaş öğreniceğiz artık . Img-grin
Yalnız sende veritabanı yok bu tip uygulamalar teorikten öteye gitmesede ben cevap yazmış olayım.

İller'e ait combobox ın SelectedIndexChanged olayında Sql ile veri çekeceksin:

DataSet ds = fy.GetDataSet("SELECT * FROM tabloadi WHERE il_idfk=" + cb_il.SelectedValue);
cb_ilce.DataSource = ds.Tables[0];
cb_ilce.ValueMember = "ilce_id";
cb_ilce.DisplayMember="ilce_adi";

gibi bir kullanım olabilir. Yani ilçe için verileri çekerken WHERE ile şartı belirtmen lazım. İster İl kutusundaki İl'in ID sine göre ister İl'in adına göre ilçeleri çekmelisin.
Anladım, çok teşekkür ederim. Ben ilk başta C# ile arayüzü tasarlarken comboboxlara başlıkları eklemeyi daha sonra database i kullanmayı düşünmüştüm. O zaman şimdi tek tek hepsini database den çekicem. Bununla bu gece uğraşıp , beceremediğim yerde tekrardan fikrinizi isterim.
(06/07/2011, 17:16)alpeki99 yazdı: [ -> ]Yalnız sende veritabanı yok bu tip uygulamalar teorikten öteye gitmesede ben cevap yazmış olayım.

İller'e ait combobox ın SelectedIndexChanged olayında Sql ile veri çekeceksin:

DataSet ds = fy.GetDataSet("SELECT * FROM tabloadi WHERE il_idfk=" + cb_il.SelectedValue);
cb_ilce.DataSource = ds.Tables[0];
cb_ilce.ValueMember = "ilce_id";
cb_ilce.DisplayMember="ilce_adi";

gibi bir kullanım olabilir. Yani ilçe için verileri çekerken WHERE ile şartı belirtmen lazım. İster İl kutusundaki İl'in ID sine göre ister İl'in adına göre ilçeleri çekmelisin.

Sorun olacaktı, Visual da GetDataSet kayıp olarak görünüyor. Kütüphaneye ekstra ne eklemek lazım ayda neden kayıp görür. Lütfen yardım.