AccessTr.neT

Tam Versiyon: hücreden çıkınca büyük harfe dönsün
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2 3
arkadaşlar;
forumda bir şeyler buldum ama hata verdi.
istediğim a ve b sutununda herhangi biri hücreye bir şey yazdıktan sonra hücreden çıkınca yazı büyük harfe dönsün. bu arada Türkçe karakterlerede dikkat etsin.
Verdiğiniz örnekte A hücresi aynen dediğiniz şekilde çalışıyor. "Hata" dediğiniz şey makro uyarı seviyesi ile ilgilidir. Makro seviyesini düşürerek açarsanız çalıştığını göreceksiniz.

Araçlar/Makro/Güvenlik/Düşük
Kullanılan kodlar da aşağıda verilmiştir.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Address = "$A$" & Target.Row Then
kelime = Replace(Target.Value, "i", "İ")
kelime = Replace(kelime, "ı", "I")
Target.Value = StrConv(kelime, vbUpperCase)
End If
End Sub
sayın mehmetdemiral;
2007 kullanıyorum. office düğmesinden Excel seçeneklerine oradanda güven merkezi, güven merkezi ayarları, makro ayarlarına giriyorum. tüm makroları etkinleştir seçili. fakat yinede aynı hatayı verip kapanıyor.
Artık bu Office 2007'nin salaklığından bıktım inanın ki... Bence siz hemen 2010 versiyona yükseltin ya da 2003'e dönün. "Ortada kuyu var yandan geç" oldu bu işImg-grin
Bir de, verdiği hatayı yazar ya da resmini yollar mısınız?
Eve geldim ve sizin örneğ bu kez de Office 2010 olan makinemde denedim. Hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Bilginize... 2007 ile deneyemem çünkü 2007 kurmamaya tövbeliyim...
Office 2007'yi ben de sevmediğimden kullanmadım.
Hücreye veri girilince problem olmuyor, ancak veri silinmesinden dolayı hata veriyor.
Her ne kadar ayni kodları 2003'te denemiş olup haat almasamda buradaki hatayı önlemek için kodların başına bir satır kod yazmak yeterli.
Böylece hücre boşalınca bunun büyük harfleri aramıyacağından hata önlenmiş olur.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target = Empty Then Exit Sub
If Target.Address = "$A$" & Target.Row Then
kelime = Replace(Target.Value, "i", "İ")
kelime = Replace(kelime, "ı", "I")
Target.Value = StrConv(kelime, vbUpperCase)
End If
End Sub
Sayfalar: 1 2 3